[]
[]

Aktywności

/

Sport

Relaks w pięknych okolicznościach przyrody sprzyja uprawianiu wielu sportów, a znakomite położenie zamku Rajsko tylko ułatwia dostęp do ciekawych atrakcji. Daje też możliwość skorzystania z pobliskich obiektów.

Narciarstwo

Na miłośników sportów zimowych czeka wiele szlaków, zlokalizowanych zarówno po stronie polskiej, jak i przy granicach z krajem. Jednym z atrakcyjniejszych miejsc, położonych blisko zamku Rajsko, jest Świeradów-Zdrój. Na szczególną uwagę zasługuje też infrastruktura turystyczna Szklarskiej Poręby, Karpacza i jego okolic. Także słynna Polana Jakuszycka w Górach Izerskich cieszy się popularnością wśród wielu turystów. Poza tym doskonale wyposażone ośrodki górskie znajdziemy w czeskich kurortach, takich jak np. Harrachov czy Špindlerův Mlýn.

Narciarstwo klasyczne

Narciarstwo klasyczne przeżywa ponownie swoją świetność i staje się coraz popularniejsze. Z roku na rok do biegówek przekonuje się więcej osób – by swobodnie korzystać z dostępnych tras nie trzeba być wyczynowcem, to sport praktycznie dla każdego.

Polska

Niewątpliwie centrum aktywnego wypoczynku, które znajduje się najbliżej Rajska, to Świeradów-Zdrój. Ta malowniczo położona w Górach Izerskich miejscowość leży w dolinie rzeki Kwisy. Wyruszyć stąd można koleją gondolową na Stóg Izerski, skąd biegnie trasa przez Dolinę Izery do Jakuszyc i dalej, przez mostek nad Izerą – aż do Czech. Czynny od niedawna Szlak Cietrzewia, łączący Stóg Izerski i Jakuszyce, to nie lada gratka dla biegaczy narciarskich. Kultowa trasa przez „Samolot”, malownicza dolina rzeki Izery, legendarna Osada Orle, schronisko Chatka Górzystów, to tylko nieliczne z kolejnych wyróżniających się miejsc w Górach Izerskich.

Popularnością wśród turystów na śladówkach cieszy się także Polana Jakuszycka. Do uczęszczanych tras można zaliczyć tę do Rozdroża pod Cichą Równiną. Obfituje ona w widoki na Góry Izerskie i Karkonosze. Warto zaznaczyć, że narciarskie trasy biegowe w tej okolicy mają łącznie długość ok. 100 km, tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając tym samym możliwość wytyczania własnych tras przejazdu. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, pokrywa śnieżna utrzymuje się tu grubą warstwą do późnej wiosny. Na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego, które oferują także opiekę instruktorów. Działa również Akademia Biegania SNS – rozbudowany projekt nauki biegania na nartach. W jego skład wchodzą m. in. obozy szkoleniowe oraz sobotnie darmowe lekcje biegania dla dzieci i dorosłych.

Czechy

Należy też wspomnieć o blisko 20-kilometrowej trasie dla średniozaawansowanych narciarzy, wiodącej przez Góry Izerskie, z czeskiego Harrachova do Białej Doliny w Szklarskiej Porębie. Również Nové Město pod Smrkem oferuje szlaki biegowe. Trasy nie są zatłoczone, a jeśli pogoda dopisuje, możemy nacieszyć się pięknymi widokami na miasto i górzystą okolicę.

Narciarstwo alpejskie

Polska

Na uwagę zasługuje zlokalizowana w Świeradowie kolej gondolowa Ski&Sun. To jedyna w Karkonoszach i jedna z niewielu w Polsce atrakcja tego typu. Trasa zjazdowa ma 2500 m długości i zróżnicowany poziom trudności, jest naśnieżana 20 armatkami oraz oświetlona przy pomocy 68 masztów oświetleniowych z 136 lampami, dla wykorzystania do jazdy po zmroku.

Warto wymienić także Szklarską Porębę. Korzystać z jej licznych atrakcji możemy niezależnie od pory roku, jednak to właśnie zima sprzyja uprawianiu narciarstwa zjazdowego, czy też jeździe na snowboardzie. Jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji 20 wyciągów, w tym 6 usytuowanych na stokach górującej nad miastem Szrenicy. Są to wyciągi orczykowe oraz jeden, podzielony na dwie sekcje, wyciąg krzesełkowy. Dodatkowo należy wspomnieć o oddanej do użytku w 2010 r. najdłuższej w Polsce kolejce linowej „Karkonosz-Eskpress”. Jej długość wynosi 2.393 m, a wjazd zajmuje zaledwie osiem i pół minuty. Doskonale przygotowane nartostrady na stokach Szrenicy usatysfakcjonują zarówno początkujących, jak i profesjonalistów. Północne stoki gwarantują fantastyczne warunki śniegowe także wiosną.

Nie można pominąć Karpacza i jego okolic, gdzie bogata infrastruktura turystyczna obfituje w zlokalizowane w dogodnych punktach wyciągi i sztucznie dośnieżane stoki. Kolej linowa Doppelmayr – Biały Jar, jako jedna z nielicznych w tym rejonie, posiada krzesełka osłonięte od wiatru, deszczu i śniegu. Pokonanie blisko kilometrowego odcinka zajmuje jedynie 2,32 minuty. Przy wyciągu znajdują się trzy trasy narciarskie – niebieska (1100 m) i dwie czerwone (800 m oraz 600 m). Szerokie, równomiernie nachylone stoki gwarantują bezpieczną i komfortową jazdę. Rozsławiony jest też wyciąg krzesełkowy na Małą Kopę. Ponadto, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się kompleks narciarski Kopa, składający się z ośmiu wyciągów i licznych tras zjazdowych. W samym Karpaczu zlokalizowany jest wyciąg Kolorowa oraz niedawno otwarty kompleks Karpatka.

Czechy

Dogodne położenie rajskiego zamku umożliwia również szybki transfer do Czech, gdzie znajdują się doskonale wyposażone ośrodki górskie. W wielu z nich organizowane są prestiżowe imprezy sportowe (np. Złota Narta w miejscowości Nové Město na Morawach czy Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Harrachovie). Wspomniany Harrachov dla wielu jest idealnym miejscem na spędzenie zimowego urlopu. Turystów przyciągają nie tylko sławne skocznie, lecz także dobrze utrzymane trasy zjazdowe z Czarciej Góry, o zróżnicowanym stopniu trudności, wraz z dwoma czteroosobowymi kolejkami na sam szczyt.

Do popularnych ośrodków narciarskich zalicza się SKIAREÁL Špindlerův Mlýn, który co roku gości ok. 700 tysięcy turystów. Należą do niego 4 kolejki linowe, 11 wyciągów narciarskich w Špindlerowie Mlýnie i Horních Mísečkách oraz 25 km tras zjazdowych (85% z nich, w razie niekorzystnych warunków pogodowych, można naśnieżyć armatkami). Nie każdy wie, że już w 19. stuleciu znajdował się tu ceniony ośrodek wypoczynkowy. Po pierwszej wojnie światowej miejscowość wzbogaciła się o wiele eleganckich hoteli i pensjonatów. Obecnie zaplecze dopełniają dobrze przygotowane trasy, wypożyczalnie sprzętu, a także szkoły nauki jazdy na nartach oraz snowboardzie. Dla dzieci i dorosłych organizowane są kursy (również w języku angielskim czy niemieckim), prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów.

Do ciekawych, a mniej popularnych, należą ośrodki znajdujące się w urokliwych zakątkach Szumaw, Gór Orlickich, Jesenników i Beskidów. Góry Izerskie to przede wszystkim Skiarena Jizerky, Bedrichov, Severák, Tanvaldský Špičák, Liberec Ještěd, Rejdice. W Karkonoszach zlokalizowane są: Janské Lázně - Černa Horá, Černý Důl, Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou, Mladé Buky, Šachty, Vhrlabi i Benecko.

Golf

Winston Churchill mawiał, że to „gra, w której staramy się wrzucić małą piłeczkę do jeszcze mniejszego dołka, do tego za pomocą przyrządów najmniej się do tego nadających”. Samo słowo „golf” pochodzi od holenderskiego „kolf”, co oznacza: laska, maczuga, kij. I choć nie ma pewności, gdzie narodziła się jego historia (według niektórych za ojczyznę powinniśmy uznać Szkocję, inni twierdzą, że jest nią Holandia), tę jedną z najbardziej prestiżowych gier praktykować można z powodzeniem na całym świecie. W pobliżu zamku Rajsko, zarówno w Polsce, Czechach, jak i w Niemczech, znajduje się wiele wartych polecenia pól golfowych.

Czechy

W Czechach, w niedalekiej odległości od zamku Rajsko, mieści się sporo interesujących punktów, m.in. Golf Club w miejscowości Grabštejn, znajdujący się blisko polskiej i niemieckiej granicy – cieszy się dużym powodzeniem nie tylko wśród doświadczonych golfistów, lecz także debiutantów. Warto też odwiedzić atrakcyjnie położone pole w Harrachovie oraz to w Ještěd, gdzie oprócz gry możemy nasycić się ładnymi widokami, ciszą i bliskością przyrody. Poza tym z kijami można wybrać się do klubu Ypsilon Liberec, będącym jednym z najpiękniejszych pól na północy Czech oraz do miejscowości Semily, gdzie zagramy na „półwyspie”, opływanym przez rzekę Izerę. Tu każdy z 9 dołków ma swoją nazwę, np. Kominka, Rytinka czy Dubovka. Popularne są również pola golfowe w miejscowościach: Malevil, Prosečné czy Mladé Buky, jak również ośrodki: Hrádek u Nechanic oraz Queens Park Golf Club w Myštěves. Spore zainteresowanie wzbudza nowoczesny Park Golf Club Hradec Králové, zaprojektowany przez Davida Cartera.

Niemcy

Za naszą zachodnią granicą, w Rodzinnym Parku Rozrywki Eberswalde, zagramy w dysk-golfa, gdzie białe piłeczki zastąpiono dyskami frisbee, a dołki specjalnymi koszami. Do wyboru mamy aż 14 pól. Miłośnikom tradycyjnej wersji na pewno przypadnie do gustu pięknie położone, na lekko pagórkowatym terenie, pole w Ullersdorf (niedaleko Drezna).

Polska

Po stronie polskiej wart polecenia jest ośrodek usytuowany na terytorium byłego poligonu wojskowego – Toya Golf & Country Club. Znajduje się on zaledwie siedem kilometrów na północ od Wrocławia. Można tam spotkać reprezentanta Polski w siatkówce, Bartosza Kurka oraz Jerzego Dudka. W okolicach Wrocławia są jeszcze inne pola golfowe, m.in. na terenie brzeźnieńskiego zespołu pałacowego, gdzie mieści się Gradi Golf Club (zespół dwóch pól – głównego, 18-dołkowego i idealnego do treningu, 6-dołkowego). Przy pałacu Krobielowice zagramy zaś na Rycerskim Polu Golfowym, z dziewięcioma dołkami. Bogatą ofertę ma również, powstały w 2010 r., ośrodek golfowy o nazwie Kalinowe Pola, oddalony o 12 km od Świebodzina. Większość pól dostępna jest od kwietnia do października.

Sporty ekstremalne

Miłośnicy sportów ekstremalnych odnajdą się w regionie zarówno zimą, jak i latem. Wybór jest duży – trasy ski-tourowe, biegowe z nocowaniem w namiotach, freerajdowe w Górach Izerskich, czy też rajdy szlakami przetartymi i nieprzetartymi. Wszystkie wyprawy prowadzone są pod fachowym okiem instruktorów i nadzorem ratowników GOPR.

Ciekawą opcją jest sposobność nocowania w jamie śnieżnej wykopanej osobiście w trakcie imprezy. Niewątpliwym atutem górskiego położenia jest także możliwość podjęcia nauki jazdy na nartach zjazdowych oraz biegowych.

Latem korzystać można ze wspinaczek skałkowych, o niedużym stopniu trudności, na wybranych formacjach skalnych. Powodzeniem cieszy się również tzw. traperka, czyli wędrowanie po Górach Izerskich, ich szlakach i rzadko uczęszczanych duktach. Do wyboru mamy marsz na azymut, terenoznawstwo, a także naukę pracy z mapą, kompasem i GPS-em. Na koniec nocleg pod namiotem przy blasku ogniska. Trasy szczególnie polecane to okolice Świeradowa, Czerniawy, Szklarskiej Poręby, Jakuszyc, Stogu Izerskiego, Chatki Górzystów, Smerku, Rozdroża Izerskiego oraz schroniska Orle.

Jazda konna

Rozwój jeździectwa jako elementu turystyki i rekreacji, a nawet wykorzystywanie tych zwierząt w lecznictwie sprawia, że przejażdżki konne stają się coraz popularniejsze. Nawet spokojny spacer po łąkach czy leśnych traktach powoduje, iż czujemy się bardziej wypoczęci. Pobliskie stadniny mają bogatą ofertę dla tych, którzy są spragnieni odprężenia na łonie przyrody oraz relaksującego kontaktu ze zwierzętami.

Umiejscowione w pobliskich Stankowicach i Kościelniku lokalne stadniny umożliwiają aktywny wypoczynek. Może wybrać się tam każdy, a ci niedoświadczeni uczyć się będą pod czujnym okiem instruktorów, profesjonalnie zajmujących się treningami koni oraz jeźdźców. Wielu ucieszy wiadomość, że organizowane są także rajdy konne, przejażdżki bryczką, pikniki, wycieczki w pobliskie Góry Izerskie, jak również wczasy lub ferie „w siodle”. Bliski kontakt z przyrodą i ze zwierzętami zadowoli niewątpliwie każdego.

Projekt i wykonanie: Programa.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.